Most segíthet eldönteni, melyik faj legyen jövőre, 2012-ben az év vadvirága.
A szavazás november 30-án zárul.
A jelöltek:
Fehér tündérrózsa (Nymphaea alba)
Tavirózsaként is ismert évelő, mely a tisztább vizű tavak, holtágak, lassú vízfolyások egyik legszebb és sokak által ismert növénye. Gyökerező hínár, 3 méter vízmélységig találkozhatunk vele. Víz színén úszó levelei (levéllemezei) tenyérnyiek vagy még nagyobbak. Nyáron virágzó faj, sokszirmú, sárga közepű fehér virágai a levelek között, a víz színén lebegnek. Éjszakára a virágok becsukódnak.
Áttelepítés, kerti tóba ültetés miatt néhol gyűjtik, de természetes állományait elsősorban élőhelyeinek beszűkülése, megszűnése, vizeink szennyeződése veszélyezteti. Természetvédelmi értéke: 5 000 Ft.
Számos, különböző virágszínű rokonai van, melyeket dísztavakban gyakran láthatunk. Termálvizeinkben néhány melegkedvelő tündérrózsa-faj mára meghonosodott.
Tavaszi hérics (Adonis vernalis)
A tavasz egyik legszebb vadvirága. Magános, aranysárga, nagy méretű (3–6 cm átm.) virágai sokszirmúak és olykor már március első napjaiban megjelennek. Ilyenkor még szinte földön ülőnek tűnnek, ám később a szár 20–30 cm magasra is nőhet. Levelei összetettek, a levéllemez keskeny-szálas sallangokra osztott.
Évelő, mész- és melegkedvelő sztyepnövény. Ma még hazánk legtöbb vidékén találkozhatunk vele, de nagyon megritkult az Alföldön és hiányzik a Ny–DNy-i országrészből.
Állományait élőhelyeinek megszűnése, becserjésedése, töveinek kiásása, virágainak gyűjtése veszélyezteti. Természetvédelmi értéke: 2 000 Ft.
A hasonló megjelenésű, fokozottan védett erdélyi héricsnek (Adonis × hybrida) ma már csak néhány populációja ismert.
Agárkosbor (Anacamptis/Orchis/ morio)
Az egyik legelterjedtebb hazai orchidea. Arasznyi magas virágzó hajtásokat fejlesztő, tőlevélrózsás évelő. Murvalevelei vöröses vagy bíboros színűek, a virágzat laza, rendszerint 5–20 virág alkotja, amelyek színe a hófehértől a sötétbíborig és a zöldesig változhat. A lepellevelek sisakszerűen összeborulnak, hosszirányban kívül és belül egyaránt zöldesen vagy zöldes-ibolyásan erezettek.
Sokféle gyeptípusban, legelőkön, kaszálókon, hegyi-, homoki-, láp- és mocsárréteken, szikes- és homokpusztákon, pusztafüves lejtőkön is él.
Tőlevelei ősz vége és tél vége között jelennek meg a talajfelszín felett, virágai pedig április végén és májusban nyílnak. Magjai július elejétől érnek.
Állományait elsősorban a tájhasználat változása: a termőhelyek legeltetésének vagy kaszálásának megszűnése fenyegeti. Természetvédelmi értéke: 10 000 Ft.